"O kilku takich, którzy zachowali się jak trzeba, czyli obchody Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Wieprzcu"

 

            Piątek, 1 marca 2019 r. był dla naszej szkoły dniem szczególnym. Już od rana wszyscy razem świętowaliśmy „urodziny” żołnierzy wyklętych.

            Święto Żołnierzy Niezłomnych to stosunkowo młoda uroczystość. W naszym państwie obchodzone jest dopiero od 8 lat. Upamiętnia tych wszystkich wojskowych, którzy, nie bacząc na swoje własne życie i zdrowie, prowadzili nierówną walkę z komunistami.

            Dzieci i młodzież przybrane w biało- czerwone stroje miały okazję zaznajomić się z ciekawostkami na gazetce szkolnej, jak i wysłuchać krótkiej prezentacji. Z kolorowych zdjęć, obrazków, filmików dowiedzieli się, kim byli  „żołnierze wyklęci”, oraz jakie ideały im przyświecały. Na koniec, jednym chórem obiecali, że nie wymarzą z pamięci tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

            Jak obiecali, tak też zrobili. Maluchy od razu chwyciły za kredki i zaczęły tworzyć piękne laurki. Pełno w nich było rysunków, miłych życzeń i podziękowań. Niebawem zostaną wyeksponowane na dolnym korytarzu, by każdy mógł je podziwiać. Z kolei starsi uczniowie pochwalili się swoją wiedzą w czasie konkursu. Tematyka testu jednokrotnego wyboru poświęcona była życiu i działalności dwóch godnych zapamiętania postaci: rotmistrza Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Zaciekła rywalizacja zakończyła się satysfakcjonującymi wynikami. Praktycznie wszyscy uczniowie mieli bardzo wysoką liczbę punktów. Dlatego  konkurs będzie musiał rozstrzygnąć się w II etapie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a dla pozostałych – piękne, pamiątkowe dyplomy. Nie pozostaje więc nic innego jak życzyć wszystkim powodzenia!!